ESNAFLARA FAİZSİZ KREDİ İMKANI

Uncategorized2017 yılında devletimiz küçük işletme sahibi olan esnafımıza faizsiz olarak tam 30 bin TL can suyu promosyonu adı altında kredi olanağı sunmaktadır. Faizsiz esnaf kredisi müjdesi ile hataya geçen uygulama ilk olarak Türkiye Halk bankası ile hayata geçmiş ve sonrasında özel olarak başta Yapı kredi olmak üzere diğer bankalar ile de yürürlüğe girmeye başlamıştır. 2016 yılında can suyu kapsamında esnafın hayat bulması için verilmeye başlayan faizsiz esnaf kredisi şartları ve kredinin başvuru sonrasında ne zaman verilecek sorularını Kredi Kooperatif Başkanlarının videoları ile birlikte sizler için sayfamızda yer verdik.

Faizsiz esnaf kredisi başvuruları nasıl yapılır?

İş yerinizin temel ihtiyaçları olan makine veya teçhizat veyahutta ham medde veya sermayesel sıkıntılarınızı giderebilmek adına başta Türkiye Halk bankası olmak üzere bir çok bankadan faizsiz esnaf kredisi olarak 30 bin TL alabilirsiniz. Esnafa verilecek olan bu geri ödemesiz kredi ile ekonominin canlanmasını hedefleyen hükumet ilk başvurunun esnafın bağlı olduğu Kooperatife dilekle ile yapmasını talep ediyor. Kooperatif başkanının ön incelemeleri neticesinde başvuru kabul edilen esnafın talebi Türkiye Halk Bankasına iletiliyor. Türkiye Halk bankasının yapmış olduğu incelemeler de şayet faizsiz esnaf kredisi alabilmesi için işletme sahibin her hangi bir kusuru yok ise talep kabul ediliyor ve yapılan protokol ile esnafın can suyu kredisi mevduat hesabına aktarılıyor. Tüm bu işlemler maksimum 30 gün sürebilmektedir. Kooperatif başkanı ve ilgili banka olan Türkiye Halk bankası 15 şer gün inceleme süreçlerine sahiplerdir. Başvurunuz onaylansın veya onaylanmasın dilekçenize nazaran size bilgi mektubu gönderilecektir.

Esnafa sunulan faizsiz kredi şartları nelerdir?

Esnafı canlandırmak adına devlet tarafından verilen faizsiz kredinin ilk başvuru şartı daha önceleri KOSGEB üzerinden herhangi bir hibe desteğinin işletme sahibin almaması gelmektedir. İkinci şart olarak aranan nitelik ise esnafın mutlaka Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kop. üyesi olaması ve il / ilçe sınırları içerisinde işletme sahipleri olması, maliye ve SGK her hangi bir borcu olmaması gerekmektedir.

Türkiye Halk Bankası tarafından bildirilen şartlar;

faizsiz-esnaf-kredisi-sartlari

faizsiz-esnaf-kredisi-sartlari

Faizsiz kredi geri ödeme koşulları ve kesintiler

30 bin TL faizsiz esnaf kredisinden daha önceleri 3500 TL gibi yüksel bir rakam ile kesinti yapan Türkiye Halk Bankası Kooperatif başkanların baskıları neticesinde geri adım atmış olup EKİM 2016 ay ve yılı itibarı ile sadece 500 TL lik bir kesinti ile kredilerini tam 60 ay vadeli olarak vermektedirler. Elinize tüm kesintiler dahil 29, 500 TL geçmektedir. Kredinin geri ödemleri sizin başvuruda tahakkuk ettiğiniz vadeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; 

 • 60 ay ( 5 yıl ) vadeli 30 bin TL kredi başvurusu yapan esnaf aylık = 500 TL geri ödeyecek
 • 48 ay ( 4 yıl ) vadeli olarak faizsiz esnaf kredisi kullanacak olan işletmeci = 625 TL geri ödemesi gerekiyor
 • 36 ay ( 3 yıl ) olarak kredi kullanmak isteyen ise geri ödeme olarak 833 TL ödeyecek
 • 24 ay ( 2 yıl ) olarak geri ödeme yapmayı planlayan iş yeri sahibi ise 1250 TL
 • 12 ay yani 1 yıllık bir vadeli ile can suyu kredisi kullanmak isteyen işlemecisi ise toplam aylık 2,500 TL ödemesi icap etmektedir.

Kesintilerin düşürülmesi hakkında ki video

Daha önceleri Türkiye Halk Bankasından faizsiz esnaf kredisi kullanan işletme sahipleri bağlı oldukları il veya ilçelerdeki kooperatiflere başvuru da bulunarak ekstra olarak 3000 TL olarak kesilen kesintiye itiraz dilekçesi doldurabilirler.

Türkiye Halk Bankası Esnaf kredisi olarak tam 150 bin TL kredi olanağı sunduğunu biliyor muydunuz?

Esnafa ve kobi nitelikli işletme sahiplerine Türkiye Halk Bankası %4 gibi düşük faizlerde esnaf kredisi verdiğini biliyor muydunuz? Başvurular doğrudan Türkiye Halk Bankasına yapılmaktadır. Kullanmış olduğunuz kredi limitine göre belirlenen kesintiler aşağıda yer almaktadır.

 • 100 bin TL kredi başvurusu için net ilinize geçen para 92,300 TL & Aylık geri ödemesi başlangıç rakamı 269,45 TL son aylarda ödeyeceğiniz rakam ise 1673,85 TL dir. Toplam kesinti oranı ise; 7,700 TL dir.
 • 125 bin TL kredi kullanan esnafımızın eline net geçen rakam ise 115,425 bin TL dir. Aylık olarak ilk başlarda geri ödeme 2,586 bin TL son aylarda geri ödenecek taksit rakamı ise 2092,00 TL dir. Kredi faiz oranı ise %5 dir
 • 150 bin TL kredi kullanacak olan esnafın eline geçen net rakam ise 138,550 TL dir. Aylık olarak geri ödeme taksiti 3,104,00 TL olarak başlayıp 2,510,00 TL olarak bitmektedir.

%4 den başlayan düşük faizli esnaf kredisinin başvuru yolu ve şartları;

150-bin-tl-dusuk-faizli-esnaf-kredisi-sartlari

Kesintiler nerelere yapılıyor?

 1. Bloke sermaye kesintisi tutarı
 2. Peşin alınan risk kesintisi
 3. Bölge birliği kesintileri
 4. TESKOMB ve Kooperatif istihbarat kesintileri
 5. Kredi masrafları ve banka komisyonları

adı altında temel olarak kesintiler yapılmaktadır. Ayrıntılı olarak Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosunu buradagörebilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uncategorized
Veli ve Kaptan

Veli ve Kaplan Hakikati yakin gözüyle tanıyan din ulularından hikâye ederler ki, bir veli kaplanın üzerine binmiş. Bir yılanı eline alıp kamçı edinmiş, kaplanı hızla koşturmaya başlamış. Birisi ona demiş: – Hey Allah yolunun adamı, bu gittiğin yolda gitmek için bana rehberlik et! Sen ne yaptın ki, yırtıcı hayvan sana uydu? Adın, …

Uncategorized
En ucuz ev kredisi veren bankalar hangileridir

Özellik ile orta ve alt seviyeli gelire sahip olan tüm insanların belkide en büyük hayali kendine ait başlarını sokabilecek bir ev almaktır. Bu seviyede gelire sahip olan vatandaşlarımız ise maalesef bu hayallerini gerçekleştirmek için bankalardan ev kredisi kullanmaktadırlar. Tabi bugüne kadar birikimlerini hep hesap, kitap ile sağladıkları için konut kredisi …

Uncategorized
HAYVAN KREDİSİ

2017 yılında artan kırmızı et fiyatlarını düşürmek için sürekli formül geliştiren devletimiz 2018 yılında da dahil olmak üzere aile işletmesi kuracak olan çiftçilerimize alacakları 5 büyükbaş ( damızlık düve ) 30 da küçükbaş ( koyun ) hayvan için hibe ve sıfır faizli olarak kredi verecektir. Sadece bu teşviki sağlamak ile …